laetari.pl

Choroby kopyt końskich

Jednymi z najbardziej majestatycznych zwierząt są konie. Każdy kto je kocha wie, że bardzo prawdziwe i cały czas aktualne jest stare porzekadło mówiące o tym, iż bez kopyt nie ma konia. Gdy koń ma chore kopyta narażony jest na wielkie cierpienie. Wbrew pozorom kopyto końskie to bardzo złożona i skomplikowana struktura.

Preparat na chorobę gnilną kopyta

preparaty na gnicie kopytChoroby kopyt przydarzają się najczęściej zwierzętom, które są zaniedbywane lub właściciel nieprawidłowo przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne. Zatem gdy zobaczymy u swojego podopiecznego jakieś niepokojące zmiany przy kopytach nie powinniśmy działać na własną rękę lecz obawy swoje skonsultować z lekarzem weterynarii. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie określić co tak naprawdę dzieje się z kopytami naszego konia. Choroby kopyt u koni często nazywane są chorobami zaniedbania. Bo pojawiają się właśnie w wyniku zaniedbań. Jedną z takich chorób jest gnicie strzałki kopytowej. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie oraz grzyby ich rozwojowi sprzyja specyficzna budowa końskiego kopyta. Przyczynami powstania tej choroby może być trzymanie konia w stajni gdzie ściółka jest wilgotna i zbyt głęboka. Właściciel nieodpowiednio dba o kopyta lub tego nie robi. Przyczynami choroby mogą być również obniżona odporność zwierzęcia lub niewłaściwe podkuwanie. Nieleczony koń może zapaść na kulawiznę lub może rozwinąć się choroba nowotworowa. Przy leczeniu stosuje się specjalistyczne preparaty na gnicie kopyt. Istnieją gotowe preparaty w formie płynu. Popularne jest również stosowanie siarczanu miedzi, który łączy się z wazeliną. Taką maścią smaruje się zainfekowane miejsce zabezpieczając je dodatkowo watą, która zapobiega zbyt szybkiemu wypadnięciu środka z kopyta.

Leczenie chorych kopyt jest bardzo długie. Od właściciela wymagana jest sumienność oraz kontrola stanu kopyt. Nieleczone schorzenie prowadzi do wielu powikłań i jest powoduje wielkie cierpienie u zwierzęcia. Choroby gnilne są bardzo trudne do leczenia, dlatego zdecydowanie łatwiej im zapobiegać. Wystarczy dbać o suche podłoże w boksie i zapewnić zwierzęciu suchy wybieg.