laetari.pl

Wydajne systemy nawadniania

Podlewać rośliny można na wiele różnych sposobów. W przypadku roślin uprawianych na dużą skalę konieczne jest podlewanie z użyciem nowoczesnych systemów. Dzięki nim podlewanie odbywać się może w sposób w pełni zautomatyzowany. Użytkownicy systemów nawadniających w tym przypadku mogą po prostu jednorazowo skonfigurować system i cieszyć się nawadnianiem.

Polecane metody nawadniania pól

kropelkowe systemy nawadnianiaW przypadku prowadzenia upraw na dużą skalę warto zaznajamiać się z nowoczesnymi technologiami, które mogą pomagać w wielu kwestiach. Przykładem mogą być chociażby kropelkowe systemy nawadniania. Takie rozwiązania są niezwykle ciekawe i pracują ze świetnym skutkiem. Proces nawadniania w tym przypadku opiera się o stałe dawkowanie wody ale w stosunkowo małych ilościach. Woda jest dostarczana bezpośrednio do systemów korzeniowych, które muszą mieć kontakt z wodą aby roślina mogła wydawać plony. W przypadku nowoczesnych wersji systemów nawadniania kropelkowego jest tak, że są one połączone z cyfrowymi sterownikami. Tutaj nie ma obaw o to, że system nagle nie będzie działał ponieważ zapomnimy go uruchomić. Cyfrowy sterownik ciągle czuwa nad tym aby wszystko funkcjonowało z odpowiednią wydajnością. Można też skonfigurować harmonogram, który związany będzie z podlewaniem. Dzięki niemu podlewanie odbywać się będzie tylko w określone dni tygodnia a włączenie systemu nastąpi o wyznaczonej porze.

Ogólnie rzecz biorąc podlewanie konewką to już metoda tak archaiczna, że stosuje się ją tylko do małych ogródków. W przypadku prowadzenia upraw na dość dużą skalę korzysta się ze zraszaczy lub też właśnie z omawianych tutaj systemów nawadniania kropelkowego. Różnicą między tymi systemami jest też to, że w przypadku tych pierwszych zachodzi duże ryzyko, że woda nie dotrze tam gdzie powinna.