laetari.pl

Karmienie konia na co dzień

Każdy właściciel konia wie, iż zwierzę to mimo pokaźnych rozmiarów charakteryzuje się niewielkim żołądkiem. Dodatkowo ten organ jest bardzo delikatny i narażony na wrzody. W związku z tym należy dbać o odpowiednie posilanie się tego zwierzęcia. Coraz częściej jednak wraca się do klasycznego żywienia koni jak w naturalnym środowisku.

Pokarmy objętościowy dla konia

pasze objętościowe sucheGdy zastanawiamy się w jaki sposób możemy zadbać o naszego konia musimy wiedzieć, iż najważniejsze są dla niego codzienne rytuały, a w szczególności ustalone godziny posiłków. Warto też zaznaczyć, iż przez wiele lat hodowcy karmili je paszami treściwymi, dzięki którym były one nieco bardziej narażone na utycie i problemy zdrowotne. Obecnie wielu hodowców znów zaczyna podawać swoim zwierzętom pasze objętościowe suche. Jest to po prostu powrót do naturalnych produktów jakie konie spożywają, gdy żyją na wolności. Pokarmy tego typu opierają się na sianie oraz trawie. Często właściciele tworzą też warunki zbliżone do naturalnych, dzięki czemu koń może posilać się na pastwisku. Warto jednak zaznaczyć, iż pasze objętościowe są o wiele zdrowsze dla konia, a w szczególności, gdy podajemy je w boksach. Możemy tam dodatkowo umieścić kratki spowalniające jedzenie, których oczka można zmniejszać tak, aby koń nie brał więcej niż parę źdźbeł pokarmu. Dzięki temu koń ma stały dostęp do jedzenia, co wspomaga zdrowie konia oraz pozwala uniknąć problemów wychowawczych.

Pięknymi zwierzętami są właśnie konie, jednak ich delikatne żołądki sprawiają, iż nieświadomy hodowca może nawet uśmiercić zwierzę. W tym wypadku bardzo ważny jest pokarm, który powinien być spożywany bardzo powoli przez zwierzę. Dodatkowo bardzo poleca się przy tym pasze objętościowe, które są dla nich bardzo zdrowe.