laetari.pl

Filc szary – materiał doceniany w wielu branżach

Filc jest materiałem odnajdującym zastosowanie w wielu branżach. Możemy wyróżnić jego główny podział na dekoracyjny oraz techniczny. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się temu drugiemu, choć w wielu sytuacjach właściwości z obu tych grup są ze sobą łączone. Gdzie w takim razie spotkamy się z filcem i skąd wynika jego popularność?

Szerokie zastosowanie filcu szarego 

filc szaryOprócz specyficznego wyglądu i odczuciu w dotyku filc posiada wiele innych właściwości, które sprawiają, że jest wykorzystywany na tak szeroką skalę w wielu branżach. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów jest filc szary, który sprawdza się doskonale do produkcji izolacji dźwiękowych, a także do produkcji uszczelek. Wiesz już, że filc dzieli się na dwie grupy. To co odróżnia techniczny od dekoracyjnego to przede wszystkim większa grubość. Ta właściwość przekłada się z kolei na wiele innych, niezwykle istotnych parametrów. Jeśli mówimy bowiem o większej grubości jest to jednoznaczne ze zwiększoną odpornością na uszkodzenia i wytrzymałością na rozciąganie. Wykazuje się on również doskonałymi właściwościami izolacyjnymi zarówno na temperatury, jak i dźwięk, stąd też wykorzystanie tego materiału do produkcji izolacji. Bardzo wiele przedsiębiorstw wykorzystuje również te właściwości w przypadku wysyłki paczek do klientów, w których filc służy za osłonę przeciwdźwiękową, a przy tym osłania dany produkt przed uszkodzeniami. Wytrzymałość filcu szarego w wielu branżach odgrywa pierwsze skrzypce, dlatego też zastąpienie go dekoracyjnym w większości przypadków jest niemożliwe. 

Filc jest materiałem uzyskiwanym głównie ze składników pochodzenia naturalnego, dlatego też coraz częściej pojawia się jako doskonały zamiennik mniej ekologicznych rozwiązań. Warto wspomnieć również o doskonałych właściwościach polerskich oraz ściernych tego materiału.