laetari.pl

Skuteczne zabezpieczenia ppoż

Ogień jest bezwzględnym żywiołem, który niesie wielkie spustoszenie wszędzie, gdzie się pojawi. Obecnie pożary w budynkach pojawiają się znacznie rzadziej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale jest to głównie wynikiem odpowiednich zabezpieczeń.

Czy stalowa konstrukcja jest odporna na ogień?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychJak wiadomo, ogień najlepiej się rozprzestrzenia na suchych, łatwopalnych i drewnianych powierzchniach, których sporo znajdziemy w każdym budynku. Budynki z cegły czy betonu, są same w sobie nieco lepiej odporne na ogień niż stalowa konstrukcja, dlatego też właśnie je trzeba szczególnie ochraniać. Stal jest materiałem, który pod wpływem bardzo wysokich temperatur, staje się giętka jak plastelina. Ta cecha jest bardzo niebezpieczna w odniesieniu do budynków, które mają konstrukcję wykonaną z tegoż materiału. Dlatego też zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych są obowiązkowe. Stosuje się je już na etapie projektowania budynku, ponieważ stalowe słupy muszą mieć odpowiednią zabudowę w formie betonu lub specjalnej powłoki, która powoduje opóźnienie osiągnięcia temperatury krytycznej, która oznacza, że po jej przekroczeniu konstrukcja najprawdopodobniej się zawali. Konstruktorzy co jakiś czas wprowadzają nowe rozwiązania w kategorii zabezpieczeń przeciwpożarowych, które jeszcze skuteczniej chronią stal przed działaniem ognia. Jest to konieczne, ponieważ budynki tego typu są coraz częściej budowane ze względu na nisko koszt. Stal jest słabo odporna na ogień, bo szybko przejmuje jego temperaturę.

Badania dowodzą, że w ciągu kilkunastu minut od wybuchnięcia pożaru, elementy stalowe konstrukcji mogą osiągnąć temperaturę krytyczną. To bardzo szybko, dlatego też tak ważne jest zastosowanie zabezpieczenia przeciwpożarowego właśnie takich konstrukcji.