laetari.pl

Do czego wykorzystuje się wycinarki laserowe?

 

Bez nowoczesnego sprzętu trudno wyobrazić sobie sprawne realizowanie procesów produkcyjnych. Mowa tu nie tylko o samej produkcji, ale także o odpowiedniej obróbce surowców przed ich użyciem do produkcji. Szczególną popularnością cieszą się nowoczesne metody obróbki oparte o wiązkę lasera.

Zalety i zastosowanie wycinarek laserowych

wycinarka laserowaObróbka półproduktów i surowców przed użyciem ich do produkcji jest bardzo ważna, gdyż ma znaczący wpływ na jakość wytworzonych elementów. Szczególnie ważne jest to by obrabiać dany element odpowiednio precyzyjnie, tak, aby nie pozostawały żadne niedoskonałości czy nierówności po obróbce. Mogą mieć one bowiem negatywny wpływ na wytworzony finalnie produkt. Aby tego uniknąć, wykorzystuje się obecnie nowoczesne maszyny do obróbki surowców takie jak wycinarka laserowa. Przy jej pomocy, można obrabiać bardzo różne rodzaje surowców, takie jak aluminium, plastik, ceramika, czy miedź. Wycinarki laserowe są również najczęściej wykorzystywanymi maszynami do grawerowania różnego typu tworzyw. Cięcie czy grawerowanie przy pomocy wiązki lasera nie pozostawia po sobie żadnych nierównych krawędzi czy innych niedoróbek. Jest to możliwe dzięki temu, że będące składową wiązki lasera fale mają dokładnie taką sama długość.  Dodatkowo fale te są wobec siebie idealnie równoległe, dzięki temu nie ma nawet szans na to, aby operując wiązką lasera pozostawiać na ciętej powierzchni jakieś defekty. Wszystko to sprawia, ze wycinarki laserowe są używane do tak trudnych wyzwań, jak produkcja biżuterii.

Bez obróbki surowców czy półproduktów nie byłoby możliwe tworzenie wytrzymałych i dokładnych produktów finalnych. Dlatego do maszyn używanych do obróbki przykłada się tak duże znaczenie. Te obecnie wykorzystywane używają do obróbki wiązkę lasera, dzięki czemu są w stanie bardzo precyzyjnie ciąć lub grawerować daną powierzchnie.