laetari.pl

Kot: okres szczepienia

Posiadania i opieka nad zwierzakiem są wielką radością dla każdego. Nie należy jednak zapominać o wielkich obowiązkach płynących z tego tytułu. Jest wiele spraw, która muszą być przez nas szczegółowo przestrzegane. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdrowie naszego zwierzaka. Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z ważności profilaktyki dla zwierzaków. Przyjrzyjmy się bliżej kalendarzowi szczepień i obowiązkom związanym bezpośrednio z posiadaniem kotka.

Jakie okresowe szczepienia wykonuje się kotu?

okresowe szczepienie kotaBardzo ważną kwestią, o której żaden właściciel nie może zapomnieć jest okresowe szczepienie kota. Jeśli chodzi o małe kociaki szczepione są one w odstępie około jednego-dwóch tygodni na choroby zakaźne. Będzie to między innymi koci katar, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia naszego zwierzaka, stanowi on bezpośrednie narażenie życia kota. Szczepionka może zostać podana w formie kompleksowego specyfiku lub poprzez kilka sztuk na poszczególne choroby. Dla kociaków równie ważną kwestią jest odrobaczania, które wykonujemy przed szczepieniami. Szczepi się tylko i wyłącznie zdrowe zwierzęta – muszą zostać kompleksowo przebadane przed podaniem szczepionki. Później w przypadku zwierzęcia dorosłego, szczepienie powtarzamy raz do roku – jest ono wtedy zawsze jednorazowe. Kolejną ważną sprawą jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Koty w przeciwieństwie do psów mają jedynie zalecane szczepienie na wściekliznę. Jednak bardzo ważną kwestią jest szczepienie kotów wychodzących, wtedy nasze zwierzaki są bardziej narażone na ewentualne zarażenie. Należy tutaj pamiętać o tym, że wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nie ma na nią żadnego lekarstwa.

Generalnie w przypadku zwierząt domowych szczepienia odbywają się corocznie i takich dat trzeba się trzymać. Zostaniemy na pewno poinformowani przez weterynarza, kiedy będzie następny termin wizyty. Należy pamiętać o tym, że szczepimy tylko i wyłącznie zdrowe koty – musimy powiadomić lekarza jeśli coś nas niepokoi w zachowaniu zwierzaka.