laetari.pl

Sterowniki programowalne pozwalają zwiększyć wydajność maszyn

 

Coraz większa liczba zakładów przemysłowych inwestuje duże środki w modernizacje linii technologicznych. Ma to na celu wzrost wydajności produkcji oraz optymalizację kosztów z tym związanych. Modernizacja może dotyczyć wielu aspektów. W niektórych przypadkach dotyczy samej maszyny, gdzie na przykład wymieniane są poszczególne podzespoły na nowe, bardziej wydajne.

Co kryje się pod pojęciem sterownik programowalny?

programowanie sterownikówW większości przypadków dotyczy układów sterowania, w których sterowanie przy pomocy styczników zastępowane jest przez sterowniki i dedykowane układy elektroniczne. W związku z tym w zakładach zatrudnione są osoby do których zadań należy wdrażanie wszelkich nowości oraz usprawnień. Wśród członków zespołu wdrożeniowego znaleźć można między innymi elektryków czy automatyków. Bardzo cenne są umiejętności takie jak programowanie sterowników, które umożliwiają zmiany w czasie rzeczywistym w trakcie wdrożenia. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie dopracowanie układu sterowania, który jest odpowiednio dopasowany do maszyny oraz poszczególnych elementów. Nie bez znaczenia są bowiem inne elementy systemu takie jak chociażby zabezpieczenia. W momencie nieodpowiedniego zaprogramowania poszczególnych parametrów może dochodzić do przeciążeń układu zasilającego co spowoduje zadziałanie zabezpieczeń.

Bardzo ważnym aspektem jest więc uwzględnienie przeciążeń oraz typu zastosowanych zabezpieczeń w programie sterującym. W tym celu warto przybliżyć charakterystykę funkcjonowania poszczególnych elementów oraz ich warunki graniczne. Dzięki temu możliwe będzie określenie wymogów co do czasów trwania rozruchu czy wyłączenia maszyny. Sama modernizacja układu sterującego jest często jednym z wielu elementów, które są wdrażane podczas czynności mających na celu optymalizację procesów.