laetari.pl

Zalety oświetlenia awaryjnego LED

 

Podczas niespodziewanych zdarzeń zagrażających osobom przebywającym w różnorodnych budynkach należy zapewnić drogę ewakuacji. Jednym z rodzajów oświetlenia awaryjnego jest oświetlenie ewakuacyjne, które jest wykorzystywane podczas awarii zasilania oświetlenia podstawowego. Głównym zadaniem oświetlenia ewakuacyjnego jest wyznaczenie bezpiecznych dróg opuszczenia budynku.

Oszczędne oświetlenie ewakuacyjne LED

oświetlenie dróg ewakuacyjnych LEDKażde oświetlenie ewakuacyjne (awaryjne) zapala się w przypadku zaniku zasilania opraw oświetlenia głównego. Podstawową więc zasadą jest, że oświetlenie korzysta z niezależnych źródeł zasilania w postaci agregatów lub baterii. Parametry i wymagania dotyczące oświetlenia awaryjnego opisują szczegółowo norm PN-EN 1838 i PN-EN 50 172. Oświetlenie LED jest jednym z najtańszych i energooszczędnych źródeł światła. Jest to więc oświetlenie przyjazne środowisku oraz znacznie obniża koszty eksploatacji. Mimo, że same oprawy LED nie należą do najtańszych to poprzez swoją energooszczędność szybko się zwrócą obniżonym poborem energii. Współczesne oświetlenie dróg ewakuacyjnych LED oferowane przez producentów to bardzo bogata gama opraw i modułów. Znajdują zastosowanie do montażu na ścianach lub na sufitach. Cechują się podwyższoną klasą szczelności na wilgoć oraz wysokie zapylenie. Spełniając normę EC mogą być używane niemalże w każdym pomieszczeniu i obiekcie. Oprócz opraw przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach na rynku znajduje się szereg opraw o charakterze dekoracyjnym np. kinkiety. Oświetlenie ewakuacyjne LED spełnia normy i nie występuje w natężeniu światła mniejszym niż 1lx. Oprawy ledowe cechują się małymi rozmiarami, dużą łatwością montażu natynkowego i podtynkowego. Pełną, bardzo bogata ofertę można znaleźć na stronach internetowych.

Dostępność oświetlenia awaryjnego LED w różnej formie umożliwia zaspokojenie potrzeb wszystkich użytkowników. Można je umieszczać w biurach, korytarzach, holach, klatkach schodowych i przedpokojach. Niektóre firmy specjalizują się w dostarczaniu specjalnego oświetlenia awaryjnego umieszczanego na dużych wysokościach.