laetari.pl

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV

 

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, występuje w ponad stu różnych odmianach. Część z nich wywołuje zmiany na skórze, czyli tzw. brodawki, część- odpowiada za powstawanie kłykcin kończystych, a część- może prowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych, takich jak rak szyjki macicy czy rak prącia.

Wykrywanie hpv za pomocą testu

test na hpvWirus HPV przenosi się (w zależności od typu): drogą płciową, przez kontakt z naskórkiem, w trakcie porodu. Naukowcy szacują, że ok. 50% populacji jest nosicielami tego wirusa – jednak objawy zakażenia nigdy u nich nie wystąpią (wirus HPV znajduje się w fazie latencji). Biorąc pod uwagę ryzyko onkologiczne, rozróżnia się 2 grupy wirusów brodawczaka ludzkiego: typy niskiego i wysokiego ryzyka. Typy niskiego ryzyka (czyli głównie HPV 1, 2, 6, 11, 42, 43, 44) wywołują łagodne zmiany (brodawki lub kłykciny kończyste), których usuwanie polega na leczeniu miejscowym. Typy wysokiego ryzyka (przede wszystkim HPV 16 i 18) są niebezpieczne i mogą skutkować rozwojem np. raka szyjki macicy. Określenie poziomu ryzyka u osoby zakażonej wirusem jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Test na hpv umożliwia wykrycie materiału genetycznego wirusa brodawczaka ludzkiego. W zależności od rodzaju testu można zidentyfikować od dwóch do nawet trzydziestu kilku różnych genotypów wirusa. HPV nie można w 100% wyleczyć. Jednak wykonanie testu i diagnoza zakażenia wirusem pozwala na skuteczną profilaktykę, która zapobiegnie rozwojowi nowotworu, np. raka szyjki macicy, pochwy czy sromu.

Wykonanie testu na hpv zaleca się profilaktycznie wszystkim osobom aktywnym seksualnie, a szczególnie kobietom, które planują ciążę. Test należy wykonać również po otrzymaniu niejasnych wyników badania cytologicznego, jak i wtedy, gdy występują nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych lub niepoddające się leczeniu kłykciny kończyste.