laetari.pl

Urządzenie do rozdrabniania gałęzi

Urządzenia do przerobu drewna pozwalają na wykorzystywania materiału drzewnego niemalże w 100%. Jednym z takich urządzeń jest rębak tarczowy. Pozwala on na przetworzenie gałęzi drzewa wraz z odrostami na ścinki, które mogą zostać wykorzystane jako materiał do produkcji. W Polsce rębaki stosowane są względnie od niedawna.

Skuteczna i wydajna maszyna do przerobu drewna

rębak tarczowyKonstrukcja rębaka tarczowego nie jest skomplikowana ale wymaga użycia wytrzymałych materiałów. W szczególności chodzi tu o ostrza osadzana na wirującej tarczy, które sa wykonane hartowanej stali narzędziowej. Rębak tarczowy pozwala na rozdrabnianie gałęzi o różnych średnicach ale najczęstszą maksymalną średnicą jest 15 cm. Rębak tarczowy może mieć napęd elektryczny, spalinowy lub może współpracować z ciągnikiem i być napędzany przez WOM-wałek odbioru mocy. Urządzenie posiada lej wrzutowy przez, który podaje się materiał do rozdrobnienia. Aby ułatwić podanie gałęzi do tarczy używa się wałków podających napędzanych hydraulicznie. Bardzo wspomagają one pracę operatora. Wałki mają często regulowana prędkość wsad, a także bieg wsteczny umożliwiający wycofanie wsadu w razie blokady. Ścinki drewna wyrzucane sa z maszyny przez rurę wyrzucająca, którą można obracać w różnych zakresach nawet o 360 stopni. Rębaki różnią sie między sobą wieloma parametrami, które determinują możliwe do przeróbki średnice gałęzi. Najczęściej stosuje się rębaki skonfigurowane z ciągnikami. Umożliwia to bezpośrednią pracę w terenie.

Do produkcji rębaków używa sie coraz lepszych materiałów i przykłada się dbałość o wspomagania pracy operatora maszyny przez systemy hydrauliczne. Rębaki pozwalają na pozyskiwanie z pozornie bezużytecznych elementów drzewa cennych materiałów. Zrębki przetwarzane są na opał w postaci brykietów lub pelletu, a także w przemyśle papierniczym.