laetari.pl

Zastosowanie programatorów astronomicznych w automatyce

Układy elektryczne to bardzo skomplikowane zespoły urządzeń stworzone po to aby ułatwić oraz usprawnić nam codzienne życie. Mnogość ich zastosowań jest praktycznie nieskończona i zależy już tylko i wyłącznie od wyobraźni projektantów i instalatorów. W tym artykule chciałbym przedstawić problem oświetlenia w kontekście automatycznego załączania.

Rola cyfrowego programatora astronomicznego w obsłudze oświetlenia

Cyfrowy Programator AstronomicznyOświetlenie, te zarówno uliczne jak i typowo domowe, to częsty element, który kusi użytkowników aby usprawnić sposób jego załączenia bez ingerencji osób trzecich. Ma to na celu zwiększenie komfortu pracy z oświetleniem i braku konieczności jego ręcznego załączania. Oczywiście na rynku występują programatory czasowe, które mogą zapalać i gasić lampy w zaprogramowanych godzinach. Tutaj jednak pojawia się specyficzny problem polegający na tym, że wschody i zachody słońca występują codziennie o innej godzinie. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest Cyfrowy Programator Astronomiczny, który podobnie jak programator elektryczny jest urządzeniem włączającym i wyłączającym układy elektryczne. Różnicą w stosunku do nich jest jednak sposób ich załączenia, który nie polega na wlaczaniu i wyłączaniu urządzeń o zaprogramowanej godzinie, lecz wykorzystaniu tak zwanego zegara astronomicznego, czyli układu który ma zaprogramowane pory wschodu i zachodu słońca w każdym dniu roku. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach przedwczesnego włączania oświetlenia, oraz zapobiega jego przedwczesnemu wyłączeniu, stwarzając niebezpieczną sytuację.

Cyfrowe programatory astronomiczne są głównie wykorzystywane w oświetleniu publicznym, gdzie godnie konkurują z bardzo awaryjnym czujnikami zmierzchu. Są również od nich tańsze, co przekłada się na dodatkowe korzyści z ich wyboru. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby używać ich również na przykład do zewnętrznego oświetlenia domowego.