laetari.pl

Agrotkanina do ogrodu

 

Mata szkółkarska zwana też matą ściółkującą to materiał po jaki sięgamy coraz częściej w naszych ogrodach. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczanie naszych rabat przed przerastaniem chwastów. Ale jak powinniśmy ją stosować?

Do czego służy agrotkanina?

agrotkaninyKiedyś byłą stosowana tylko w profesjonalnych ogrodach i architekturze krajobrazu, ale już od kilkunastu lat spotykamy ją w przydomowych ogródkach. Agrotkaniny są dostępne w marketach budowlanych, centrach ogrodniczych, czasem nawet w kwiaciarniach. Ich główną funkcją jest ograniczenie wzrostu i przerostu chwastów. Agrotkaninę najlepiej układać, gdy jeszcze nie ma roślin. Wówczas rozkładamy ją na wyrównanej, odchwaszczonej powierzchni ogrodu, docinamy do odpowiedniego kształtu i rozstawiamy rośliny w docelowych miejscach. W miejsce sadzenia rośliny rozcinamy matę, tak aby umożliwić wykopanie dołka i posadzenie rośliny. Po posadzeniu roślin matę możemy ustabilizować specjalnymi szpilkami lub po prostu zasypać korą lub żwirem. Gdy matę chcemy ułożyć na rabacie gdzie występują rośliny, wówczas musimy ją rozcinać, pilnując aby postała w maksymalnie, dużym i jednolitym kawałku. Gwarantuje to jej większą skuteczność, gdyż każde cięcie, sztukowanie, układanie w kawałkach osłabia jej właściwości i powoduje trudności w ew. pieleniu, gdy coś się przez matę przebiję. Mata ściółkująca przepuszcza wodę opadową i ogranicza jej parowanie. Dzięki temu nasze rośliny mają wilgotne podłoże.

Mata ściółkująca jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą mieć piękny ogród, ale nie mogą poświęcić mu dużo czasu. Dobrze sprawdzi się jeśli mamy drzewka i krzewy owocowe, np. w ogródku działkowym. Niektórzy nawet twierdzą, że dzięki zastosowaniu maty szkółkarskiej będziemy mieć większe zbiory z roślin owocujących.