laetari.pl

Wpływ profilu tarasowego na całą konstrukcję

 

Większość nowo budowanych domów jednorodzinnych posiada przynajmniej jeden taras. Taras jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną lub samemu czytając książkę. Dzięki temu możemy spędzić czas na świeżym powietrzu, tak jakby nie wychodząc z domu. Jeśli chcemy cieszyć się tarasem w należyty sposób, musimy zadbać o to, aby był dobrze wykonany.

Jak zbudować solidny taras?

profile tarasoweNa całą konstrukcję tarasową składa się kilka elementów. Jest to sama płyta tarasowa, zazwyczaj wykonana z betonu, który posiada zbrojenie wykonane z drutu żebrowanego, do całej konstrukcji zaliczamy również balustradę, to czym wyłożymy całą płytę, czyli np. drewno lub płytki i okapniki. Każdy z elementów jest równie ważny, ponieważ wpływa w dużym stopniu na bezpieczne i komfortowe korzystanie z tarasu. Skupię się na ostatnim elemencie, ponieważ jest on najczęściej pomijany lub wykonywany w nieodpowiedni sposób, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, jak on jest ważny. Okapniki inaczej zwane profilami tarasowymi są odpowiedzialne za ochronę płyty balkonowej przed działaniem wilgoci i kruszeniem się jej krawędzi. Profile tarasowe to swego rodzaju okucia krawędzi płyty balkonowej, wykonane ze stali nierdzewnej. Odprowadzają one wodę spływającą po płycie tarasowej podczas deszczu na zewnątrz konstrukcji balkonu. Dzięki temu na całym tarasie nie zalega woda, więc beton nią nie nasiąka. Profile mają bardzo duży wpływ na żywotność balkonu, więc warto zadbać o to, aby zostały zamontowane w odpowiedni sposób.

Okapniki możemy zamówić gotowe w prawie każdym sklepie budowlanym lub wykonać je samemu. Kwota pieniędzy, jaką będziemy musieli zapłacić, jest porównywalna, więc według mnie lepiej jest zakupić gotowe elementy. Mamy wtedy pewność, że będą należycie spełniać swoją funkcję. Za metr bieżący profilu zapłacimy około trzydziestu złotych.