laetari.pl

Przeznaczenie opakowań jednorazowych

 

Najczęściej żywność i napoje wymagają specjalnych warunków przechowywania. Woda i napoje są rozlewane do butelek plastikowych, szklanych i kartonów, a żywność jest pakowana do pudełek ze styropianu, albo tworzywa sztucznego PET. Każdy z tych pojemników jest jednorazowego użytku.

Jakie mamy rodzaje opakowań jednorazowych?

opakowania jednorazoweDo tego rodzaju opakowań należą także wszelkiego rodzaju foliowe woreczki, w które jest pakowane mięso, oraz reklamówki nagminnie rozdawane i sprzedawane w przeróżnych sklepach z żywnością, czy nawet odzieżą. Także torebki papierowe są jednorazowego użytku, ale nie szkodzą środowisku ponieważ są wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Opakowania jednorazowe są najczęściej wykonane z plastiku o nazwie PET, które łatwo i szybko można wytworzyć, ale ciężko zutylizować ponieważ rozkładają się w naszym środowisku nawet przez tysiąc lat. Jednak ich zastosowanie jest powszechne, ponieważ są bardzo praktyczne i wygodne w użyciu. W plastikowych opakowaniach restauratorzy transportują gotowe dania dla swoich klientów, producenci warzyw chętnie po nie sięgają, aby odważyć i oddzielić mniejsze porcje pomidorków koktajlowych, które możemy kupić niemalże w każdym warzywniaku. Wszelkiego rodzaju plastikowe kubki w jakich możemy kupić kawę, czy herbatę są jednorazowymi opakowaniami. Wszelkiego rodzaju opakowania plastikowe, tekturowe, czy styropianowe możemy kupić hurtowo w dużych sklepach z wyposażeniem do gastronomii w ilości po sto, albo tysiąc sztuk.

Jeżeli chcemy dbać o nasze środowisko, to najlepiej wybierać papierowe torebki zamiast foliówek, tekturowe kubki zamiast plastikowych i kupować wodę w kartonach, lub szklanych opakowaniach, bo takie jednorazowe pojemniki są biodegradowalne i nie zaśmiecą naszej planety.