laetari.pl

Metody ciśnieniowe w hydroizolacji

 

Zabezpieczenie nowo budowanych domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych czy obiektów przemysłowych przed wilgocią jest jedną z kluczowych czynności, jakie powinny zostać wykonane prawidłowo, aby eksploatacja budynków była bezproblemowa i nie okazało się, że po pewnym czasie od udostępnienia lokali do użytku konieczne są kosztowne naprawy.

Iniekcyjne uszczelnianie ścian oraz inne metody hydroizolacji

iniekcja ciśnieniowaIstniej wiele sposobów na zabezpieczenie murów i fundamentów przed przedostawaniem się przez nie wilgoci do wnętrza budynków. Często nie są one ani skomplikowane, ani kosztochłonne, wymagają jednak, by czynności związane z instalacją uszczelnień były wykonane w sposób fachowy. Kiedy użytkownicy budynków odczuwają przykre skutki zawilgocenia pomieszczeń, takie jak pojawianie się na ścianach czy sufitach pleśni, może świadczyć to o niewłaściwie wykonanym projekcie budynku bądź błędach podczas budowy. Problemy z wilgocią mają też często mieszkańcy starych kamienic czy bloków z wielkiej płyty. Rozwiązaniem, które jest możliwie mało ingerujące w konstrukcję budynku jest poprawna iniekcja ciśnieniowa. Polega ona na nawierceniu otworów w przeznaczonych do osuszenia powierzchniach i wprowadzeniu do nich tak zwanych pakerów, przez które za pomocą wysokiego ciśnienia będą podawane odpowiednie substancje wiążące wodę. Jest to dobra alternatywa dla kosztownego odkopywania fundamentów w celu ich osuszenia w inny sposób.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda uniwersalna i niekiedy trzeba dokonać bardziej ingerujących w strukturę budynku działań, zwłaszcza wtedy, gdy jest on w bardzo złym stanie. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku zaniedbanych obiektów zabytkowych. Jednak w dalszym ciągu iniekcję ciśnieniową można traktować wtedy jako metodę pomocniczą.