laetari.pl

Jak można pospawać tytan

 

Ci z nas, którzy pracują w przemyśle, bądź mają do czynienia wiele z tymi dziedzinami życia i wiedzą co to jest spawanie, albo wiedzą czym jest tytan, od razu widzą wielki problem. Dlaczego tytan w połączenie z określeniem spawanie wróży problemy? Otóż pospawanie tytanu to wcale nie jest taka łatwa i oczywista sztuka, jak w przypadku innych metali, ale warto jest dowiedzieć się wszystkiego od początku.

Dlaczego spawanie nie zawsze jest proste?

spawanie tytanu TIGOtóż spawanie nie zawsze jest proste, a raczej w tym konkretnym przypadku, kiedy mówimy o tytanie, z pewnością nie jest prostą czynnością. Tytan to bardzo specyficzny metal, bo z jednej strony jest on wyjątkowo trwały, wyjątkowo odporny i twardy, jak żaden inny metal. Z kolei podczas spawanie tracić on może swoje właściwości i zaczyna być kruchym i nieodpornym metalem i to już może być dla nas problem. Po pierwsze to mamy taką metodę, jak spawanie tytanu TIG, czy stosuje się tutaj specjalne osłonki, aby uniemożliwić rozgrzanemu tytanowi, o podwyższonej temperaturze wszelkie kontakty z gazami atmosferycznymi, bo to właśnie te kontakty niszczą i marnują jego niesamowite właściwości. Tytan to wymagający metal i trzeba umieć się z nim specjalnie obchodzić i w specjalny sposób go spawać. Pamiętajmy, że techniki te jednak nie są oczywiste i z pewnością nie każdy spawacz i nie w każdych warunkach potrafiłby sobie poradzić z takim wyzwaniem, nawet najlepszy.

Tytan ma swoje plusy, jak i minusy, podobnie w sumie jak każdy metal, jak każdy pierwiastek, jednak pamiętajmy, że są sposoby żeby obejść jego słabości i sprawić, aby nie odgrywały one jakiejś większej i znaczącej roli. Oczywiście wymaga to od nas więcej zaangażowania i więcej kombinowania, ale czego nie robi się dla skuteczności i efektów.