laetari.pl

Kojce dla macior ciężarnych wykonane ze stali kwasoodpornej

 

W każdej chlewni znajdują się pomieszczenia, które są przygotowane specjalnie dla ciężarnych macior. W takich pomieszczeniach znajdują się kojce porodowe, w których maciory proszą się oraz odkarmiają młode. Dopiero później prosięta trafiają do odchowalni, warchlakarni.

Systemy kojców porodowych dla świń – na co zwrócić uwagę?

kojec porodowy dla maciorKiedy osiągną odpowiednią masę ciała (zazwyczaj 25 kg) trafiają do tuczarni, czyli jeszcze innego pomieszczenia. Z takich pomieszczeń składa się profesjonalna chlewnia. Pomieszczenia te mają różne wymagania zoohigieniczne – na porodówce dla świń i w odchowalni temperatura musi być wyższa niż w pomieszczeniach dla tuczników. Zwierzęta w różnych pomieszczeniach są też inaczej karmione – mają różne dawki pokarmowe. Jeśli chodzi o wieloletni kojec porodowy dla macior, powinien on posiadać odpowiednie wymiary. Już tutaj warunki mają istotne znaczenie w kwestii późniejszego przyrostu trzody chlewnej, co dla hodowców jest bardzo istotne. W Polsce jak i w całej Unii Europejskiej obowiązują określone normy, standardy hodowlane, których trzeba przestrzegać. Nie można wyznaczać maciorom miejsca mniejszego niż zapisane jest to w normach. Wiadomo, że są różne systemy kojców porodowych. Można np. skorzystać z systemu mocowanego w kilku punktach (zazwyczaj w 6). Po bokach kojców porodowych powinny znajdować się odbojniki. Są one bardzo ważne, ponieważ zapobiegają przed przygnieceniem młodych przez maciorę.

Odbojniki zostają ulokowane zawsze po bokach. Cały kojec porodowy musi być wykonany z solidnego materiału – najlepiej ze stali kwasoodpornej. Nowoczesne kojce porodowe mają regulowaną zarówno szerokość jak i długość. Ponadto koryto przy kojcu porodowym jest mocowane aż w 5 miejscach. Montaż kojca jest zazwyczaj dowolny. Najczęściej montuje się kojec porodowy dla świń prosto lub skośnie.