laetari.pl

Systemy stosowane w domach pasywnych – rekuperacja

Rekuperacja-katowice

Coraz bardziej popularne stają się domy pasywne. Są to domy, nie tylko energooszczędne, ale także takie, które produkują same energię cieplną, czy elektryczną. W skład domów pasywnych wchodzi technologia budowy energooszczędna, jak i systemy oraz urządzenia, które sprawią, że rachunki za ogrzewanie będą coraz niższe.

Rekuperacja w domach pasywnych

Rekuperacja-katowice

Najbardziej popularne systemy stosowane w takich domach to wentylacja mechaniczna, pompy ciepła, kominki z płaszczem wodnym oraz panele fotowoltaiczne. Wentylacja mechaniczna korzysta ze zjawiska, jakim jest rekuperacja-Katowice. Wrocław jest miastem, w którym jedna z firm montuje takie systemy. Taka wentylacja działa na zasadzie ogrzewania powietrza zasysanego przez powietrze, które ma zostać wydalone. Latem jest odwrotnie powietrze wydalane ochładza te, które ma zostać zassane do pomieszczenia. Dlatego klimatyzacja w domu, w tym przypadku nie jest nam potrzebna. To dzięki wentylacji mechanicznej mamy chłód latem, a ciepło zimą w pomieszczeniach. Inny system to kominki z płaszczem wodnym. W tym wypadku mamy do czynienia zarówno z kominkiem, jak i z centralnym ogrzewaniem. Kotłem jest tutaj kominek. Ciecz, która jest w zbiorniku zostaje ogrzana przez spaliny, a następnie instalacją dociera do odbiorników ? grzejników. Oprócz takich kominków, występują kominki powietrzne, które mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń poprzez ogrzewanie powietrza spalinami, a następnie dostarczaniem go do odpowiedniego miejsca w domu. Pompy ciepła, to chyba najbardziej znany system. Służy on do czerpania ciepłą z odnawialnych źródeł energii: wody, gruntu lub powietrza. Ciepło te można wykorzystywać do ogrzewania wody oraz powietrza w domu.

Podobnie można wykorzystywać panele fotowoltaiczne, które wykorzystują energię promieniowania słonecznego, a następnie zasinieją ją na prąd elektryczny, natomiast kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną na ciepło, którym ogrzewa się wodę.