laetari.pl

VoIP ? dlaczego nie jest tak popularne?

telefon VoIP

VoIP to nie jest nowa technologia. Technologia VoIP używana jest od ponad 20 lat, jednak ze względu na jednoczesny rozwój telefonii komórkowej została ona przyćmiona.

VoIP to technologia która nie jest powszechnie używana

telefon VoIPCzy jest to dla nas duża strata? Czy może jednak lepiej, że komórki zostały lepiej przyjęte? W czasach, gdy rozwijał się VoIP oraz telefonia komórkowa był taki moment, że zasięg komórkowy był naprawdę słaby, jednak dostępność internetu była jeszcze mniejsza. Dlatego w naszym kraju telefony VoIP używane były tylko w wielkich korporacjach, bankach itd. a telefonia komórkowa zaczęła trafiać pod strzechy. Telefony yealink oraz podobne telefony gigaset wtedy nie były nikomu znane, co ciekawe, nawet dzisiaj nie są zbytnio znane, co pokazuje jak bardzo zapomnianą technologią jest VoIP. Internet u nas zaczął u nas powstawać później, dużo później. Myślę, że jako przełomowy okres dałbym lata 2000 ? 2005. Wtedy to internet zakładało wiele osób niemal codziennie. Jednak to było wciąż za mało, żeby miał sens kupowanie telefonów VoIP, które kosztowały majątek, dla ludzi, gdzie bardzo niewielki odsetek miał nawet samochód. Tym bardziej, że potrzebna była jeszcze centrala telefoniczna VoIP. W tych samych latach, kiedy zachłysnęliśmy się internetem, był szał na telefony komórkowe. Rozwijało się to w zawrotnym tempie, szczególnie, że telefony zaczęły coraz bardziej przypominać małe komputery, a nie telefony i co najważniejsze, rozmawiać mogliśmy wszędzie, a nie tylko w domu.

Nawet w domu byliśmy uwiązani do jednego miejsca i nie mogliśmy pójść przed tv albo do kuchni, a komórki na to pozwalały. Dzisiaj wprowadza się nowe technologie takie jak VoLTE itd., które łączą możliwości VoIP z technologią LTE.