laetari.pl

Choroby narządu łzowego

salon optyczny

Łzy to bardzo przydatna substancja nawilżająca w naszym organizmie. Oczyszcza okno, sprawia, że nie jest suche, chroni przed zarazkami. Rozprowadzana jest przez przez mrugające powieki, dzięki czemu jest równomiernie rozprowadzana po całej gałce ocznej.

Jedna z częstych chorób oczu są choroby układu łzowego, które powodują albo suchość w oku, albo ciągłe łzy

salon optycznyWiele badań wskazuje, że płacz jest wskazany, bo dzięki temu nawilżamy bardziej okno niż na co dzień i pozbywamy się zanieczyszczeń. Łzy pojawiają się także w przypadku czynników drażniących, takich jak krojenie cebuli czy kiedy rzęsa wpadnie nam do oka. Każdy okulista dziecięcy potwierdzi, że łzy są bardzo przydatne dla naszego organizmu. Problem pojawia się wtedy, kiedy wydzielane łez zostaje zaburzone. Najczęstszych schorzeniem jest zespół suchego oka. Powoduje on uczucie piasku pod powiekami, suchości gałki ocznej, zaczerwienienie, swędzenie, podwójne widzenie, światłowstręt. Badanie wzroku szybko potwierdzi diagnozę. Oko jest wtedy bardziej podatne na infekcje, bo nie ochrania go warstwa łzowa. Staramy cię często mrugać, żeby nawilżyć oko, ale ze względu na mało płynu łzowego nic do nie daje. Konieczna jest poradnia okulistyczna, która zapisze tak zwane sztuczne łzy lub krople do oczu łagodzące objawy. Jest to choroba przewlekła, więc nie da się jej wyleczyć całkowicie. Odwrotnym schorzeniem jest nadmierne łzawienie oka. Pojawia się ono najczęściej w przypadku alergii, wraz z katarem siennym i kichaniem. Łzawienie występuje jako odruch obronny na czynniki podrażniające oko np.; przy krojeniu cebuli, przebywaniu na zimnym powietrzu (szczególnie w przypadku silnego wiatru), czy podrażnieniu mechanicznemu np. coś nam wpadło do oka. Salon optyczny nie jest wtedy potrzebne.

Innymi chorobami są zapalenie woreczka łzowego, czy zapalenie gruczołu łzowego. Badanie wzroku jest wtedy niezbędne, możliwe jest podanie antybiotyków.

W celu konsultacji ze specjalistą polecam stronę http://salonvision.pl