laetari.pl

Współczesne szkoły budowlane

dom z bali

Wraz z upływem czasu i rozwojem polskiego szkolnictwa budowlanego coraz więcej szkół i innych placówek oświatowych dochodzi do wniosku, że problemem edukacji jest brak motywacji. Po wielu latach wymagania od uczniów i studentów przyswajania wielkich ilości suchego materiału i teorii ?która kiedyś się przyda?, wymyślili jak ich samych do tego zachęcić.

Dzisiejsze metody budowania znacznie się zmieniły w porównaniu do choćby 20 lat wstecz

dom z baliWiele placówek, dzięki wsparciu zarówno wyższych instytucji oświatowych jak i również firm budowlanych, jest w stanie organizować tak zwane ?Projekty budowlane?. Polegają one na to aby uczniowie (w wybranej grupie najzdolniejszych studentów) rozpisali kosztorysy, zaprojektowali, zorganizowali materiały i w końcu wybudowali swoje pierwsze domy ? najczęściej są to doki drewniane całoroczne, a szczególnie domy z bali. Daje to uczniom okazje do sprawdzenia nabytych świeżo umiejętności teoretycznych w praktyce, oczywiście wszystko pod okiem czujnych profesorów. Budowa domów z bali wydaje się najlepszą opcją do tego projektu i większość grup startujących wybiera go jako swój cel budowlany. Jest tak ponieważ budowa domu z bali nie jest ani czasochłonna, ani przesadnie skomplikowana, ani (co komisja przyjmująca zgłoszenia bierze pod uwagę) kosztowna. Żeby zgłosić się do takiego projektu grupa uczniów musi przedstawić gotowy już kosztorys, projekt i plan budowy przed komisją. Ta później wybiera najlepsze prace, które zostaną sfinansowane z budżetu i wykonane przez grupę zgłoszoną pod okiem doświadczonego kierownika budów. Ma on zadanie doradzać swoją wiedzą wykonawcza uczniom i czuwać aby budowa domów drewnianych, ceglanych, czy też z innych materiałów odbyła się zgodnie z zgłoszonym projektem. Wszystkie domu są budowane na zlecenie prawdziwych klientów co pomaga je sfinansować i znaleźć dla nich zastosowanie. Dlatego domy drewniane sa najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ najczęstszymi klientami przyszłych budowlańców są ośrodki wypoczynkowe i osoby prywatne, które chcą mieć domek działkowy. Kiedy dom jest gotowy aby oddać go do użytku jest on ponownie poddany ocenie komisji i dopiero oddany zleceniodawcy.

Jak na razie takie projektu cieszą się wielkim zainteresowanie zarówno szkół zgłaszających się do projektu jak i osób, które chciałyby taki dom zakupić. ale co najważniejsze najbardziej entuzjastycznie nastawieni są sami uczniowie, którzy chcą się wyrwać ze szkolnych ławek.