laetari.pl

Dobór właściwej metody grzewczej

piec

Budując dom, musimy podjąć niezliczoną ilość decyzji, których konsekwencje będziemy musieli ponosić do kiedy dom ten będzie stał. I o ile zmiana koloru ścian czy też mebli kuchennych nie wydaje się czynnością przysparzającą wiele kłopotów, o tyle zmiana metody ogrzewania domu już może taka być, dlatego najlepiej podjąć decyzję jej dotyczącą raz a dobrze ? w oparciu o fachową literaturę, wiedzę budowniczych czy też doświadczenie innych ludzi.

Dobór właściwej metody grzewczej ma duży wpływ na kształt waszych finansów

piecWybierając metodę grzewczą, na przykład piec żeliwny, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim znaczenie ma rodzaj pomieszczenia ? inny sposób ogrzejemy dwupiętrowy dom, a w inny garaż. Należy również wziąć pod uwagę czas, kiedy będą przebywać w nim ludzie ? czy będzie to cała doba, czy jedynie kilka godzin w ciągu dnia jak we wszystkim, rozważyć należy również swoje możliwości finansowe. Gdy wszystkie te czynniki wzięte zostały już pod uwagę, zostają przed nami postawione kolejne wybory. Decydując się na piec grzewczy, trzeba będzie przemyśleć kwestię rodzaju opału, który będzie w nim lądował. Inaczej budowane są piece opalane eko-groszkiem, inaczej te wyłącznie na drewno czy też węgiel. W zależności od rodzaju i pojemności pieca trzeba będzie również wybrać odpowiednie ruszta belkowe ? tak, by umożliwiały możliwie najwygodniejsze odprowadzanie popiołu i stały dostęp powietrza do palących się materiałów. Musimy rozważyć kwestię tego, ile czasu dziennie możemy poświęcać na zajmowanie się piecem. Jeżeli pracujemy w domu i dodatkowo czerpiemy przyjemność z aktywności fizycznej, jaką jest ręczne zapełnianie pieca drewnem czy węglem, to nie musimy decydować się na podajnik automatyczny, jednakże wiąże się on z dużą wygodą, gdyż raz załadowany, będzie dostarczał równomierne ilości opału do pieca nawet przez kilka dni.

Na koniec zostają nam wyłącznie kwestie czysto estetyczne, takie jak kolor i wzory drzwiczek. Obecnie w większości sklepów drzwiczki piecowe zajmują osobny dział ? możemy wybrać ich rozmiar, barwę, rodzaj aranżacji i rzeźbień na nich obecnych.