laetari.pl

Kilka rad dla młodego działkowca

przekładki tekturowe

Jeśli jesteś osobą, która zaczyna prowadzić swój własny ogródek i masz zamiar rozpocząć uprawę malin, lepiej zapoznaj się z kilkoma cechami, które charakteryzują te owoce.
Przed dokonaniem wyboru najważniejsze jest aby zastanowić się:

 

Przekładki tekturowe – do czego służą?

?Kiedy chcemy zbierać nasze owoce? Czy chcemy, aby nasze owoce dojrzewały jak najszybciej, czy chcemy cieszyć się ich smakiem również jesienią? Do wyboru mamy pędy malin dwuletnich, których owoce dojrzewają już na początku lata lub też odmiany jesienne, których owoce dojrzewają na jednorocznych pędach.
?Czy mamy miejsce oraz czas, aby nasze pędy podpierać na podporach, czy jednak wolimy odmiany o sztywnych pędach?
?W jakim rejonie Polski mieszkamy? Czy nasze owoce powinny być bardziej odporne na mróz oraz większe opady deszczu?
?Czy nasze owoce będziemy używać do bezpośredniego spożycia czy może jednak do przetworów?

Jak już zdecydujemy się, jaki rodzaj malin będzie nas satysfakcjonował, powinniśmy przejść do ich pielęgnacji, aby później cieszyć się ich znakomitym smakiem.

Nawożenie malin zaczyna się jeszcze przed ich posadzeniem. Glebę przekopuję się wraz z obornikiem. W kolejnych latach nawóz różni się w zależności od pory roku. Wolno uwalniającym azotem nawozi się maliny wczesną wiosną , należy o tym pamiętać w pierwszych latach po posadzeniu malin. Saletrę amonową używamy 2- 3 razy w maju oraz czerwcu. Kilkuletnią uprawę malin należy nawieźć jesienią nawozami mineralnymi bogatymi w potas i magnez.przekładki tekturowe
Jednym z najważniejszych punktów przy uprawie malin jest ich cięcie. Jest ono jednym z najtrudniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla młodych hodowców.
Jeśli nasze maliny rosną przy słupkach po owocowaniu, usuwa się wszystkie owocujące pędy, zostawiając maksymalnie 5 młodych pędów, na których w przyszłym roku wykształcą się owoconośne rozgałęzienia. Cięcie malin powtarzających owocowanie również nie jest zbyt trudne. Należy wszystkie zeszłoroczne pędy wycinać na wiosnę, dzięki czemu wykształcone pędy dadzą jesienią dorodne owoce.

W czym przechowywać zebrane maliny?

Pojemniki na maliny są wykonywane z wielu tworzyw. Możemy otrzymać opakowania kartonowe, plastikowe oraz drewniane. Jeśli mamy w swoim ogródku różne odmiany malin, to aby w pojemniku nam się nie pomieszały do ich oddzielenia posłużą nam przekładki tekturowe. Opakowania na owoce mają różną wielkość oraz możemy je otrzymać z różnego rodzaju nadrukami.