laetari.pl

Jaki kocioł gazowy do centralnego ogrzewania?

kocioł gazowy

Oczywiście istnieje naprawdę wiele sposobów na to, jak ogrzać swój dom czy mieszkanie. W tym drugim przypadku raczej nie będzie problemu, gdyż większość mieszkań jest podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednak w domach brak systemu centralnego ogrzewanie trzeba będzie jakoś skutecznie rozwiązań. Jeśli chodzi o kotły gazowe centralnego ogrzewania to jest to nic innego jak urządzeni, które służy do spalania paliw stałych, gazowych, olejowych.

kocioł gazowySpala się tutaj zatem drewno, węgiel, koks, gaz ziemny czy olej opałowy. Wszystko po to, aby podgrzać nośnik ciepła, który będzie cyrkulował w obeigu centralnego ogrzewania. Jeśli chodzi o najnowocześniejsze kotły węglowe to warto wiedzieć, że posiadają one automatyczny podajnik paliwa oraz wentylator, który wdmuchuje powietrze do paleniska.
Oprócz tego w kotle takim znajduje się również sterownik, który steruje działaniem wentylatora oraz podajnika paliwa. Tego typu kotły mają naprawdę bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są one bardzo oszczędne. Są one także praktycznie bezobsługowe. Ludzie raz na jakiś czas będą musieli dosypać paliwa. Oczywiście kotły centralnego ogrzewania można podzielić na wiele sposobów. Pierwszym z kryterium może być na przykład materiał, z którego taki kocioł został zbudowany. Zazwyczaj można dostrzec kotły wykonane z żeliwa oraz ze stali.
Jeśli chodzi o podział ze względu na rodzaj nośnika ciepła to podział ten jest znacznie bardziej skomplikowany. Mówi się tutaj o kotłach wodnych oraz kotłach parowych. Wśród nich można rozróżnić także kotły które działają w wysokich oraz niższych temperaturach. Kupując kocioł od razu musimy zatem być pewni w jakich warunkach będzie musiał on pracować. Nie ma innego wyjścia. Oczywiście najszerszym podziałem jest podział kotłów ze względu na rodzaj spalanego paliwa.

Tutaj można wymienić na przykład kocioł gazowy. Można tutaj wykorzystywać zarówno gaz ziemny jak i gaz płynny. Oczywiście nadal jednak najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak kocioł na paliwo stałe. Tutaj można rozróżnić kotły górnego oraz dolnego spalania. Istnieje jeszcze jeden typ kotłów. Są to kotły na paliwo ciekłe. W takich kotłach spala się zazwyczaj olej.