laetari.pl

Wady i zalet turbosprężarek

regeneracja turbin

Samochody z turbodoładowaniem mają naprawdę wielu miłośników. Dzieje się tak z tego względu, że silnik, który jest wyposażony w takie turbosprężarki może mieć naprawdę gigantyczne osiągi. Jednak trzeba pamiętać, że konieczna jest tutaj częsta regeneracja turbin. Turbosprężarki mają bowiem, jak wszystko swoje wady i zalety. Trzeba je wszystkie dokładnie poznać, zanim zdecydujemy się na zakup samochodu z turbodoładowaniem.

regeneracja turbinZacznijmy zatem od zalet. Pierwszą jest bez wątpienia to, że przy zastosowaniu turbosprężarek następuje wzrost sprawności silnika. Wykorzystuje się tutaj bowiem energię gazów wydechowych. Oprócz tego następuje wzrost wysilenia. Dzięki temu silnik o określonej mocy może mieć zdecydowanie mniejsze rozmiary oraz będzie o wiele lżejszy. Oprócz tego turbosprężarki pozwalają na lepszą charakterystykę silnika. Mowa tutaj o niższych obrotach maksymalnego momentu obrotowego. Oprócz tego turbosprężarka pozwala na lepsze opłukanie cylindra w silniku ze spalin. Jeśli mamy do czynienia z silnikami z turbodoładowaniem to z pewnością nie będziemy także odczuwać spadku mocy wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego.
W innych przypadkach może do tego dojść. Oczywiście silniki z turbosprężarkami to nie tylko same zalety. Użytkownicy takich pojazdów z pewnością zdają sobie także sprawę z tego, że mają one kilka wad, których nie można się wyzbyć. Pierwszą z nich jest z pewnością to, że podczas sprężania do którego dochodzi w turbosprężarce dochodzi do niekorzystnego wzrostu temperatury czynnika roboczego. Jeśli chcemy temu zapobiec to niestety musimy w silniku zamontować dodatkowo chłodnicę w układzie doładowania. Drugą wadą jest to, że podczas pracy w zmiennych obciążeniach wydatek turbosprężarki jest nie zawsze dobrze dobrany do obciążenia.

Mówi się o tym, że można to zredukować poprze układ regulowanych kierownic w sprężarce lub inne mechanizmy, takie jak na przykład zawory upustowe czy układy biturbo. Warto wspomnieć także o tym, że w przypadku tych silników następuje większa złożoność silnika. Dlatego silnik trzeba zabudować.