laetari.pl

Jak uprawiać truskawki na balkonie?

truskawka

Truskawki coraz częściej w Polsce uprawiane są nie tylko przez osoby prowadzące plantacje wielkotowarowe. Owoce te trafiają również na działki, do przydomowych ogródków oraz na balkony czy tarasy. Jak jednak wygląda taka balkonowa uprawa truskawek?

truskawkaOtóż na balkonach i tarasach najczęściej sadzimy odmiany pnące. Tego typu odmiany truskawek często określane są także mianem płożących. Idealnie sprawdzają się one do uprawy w doniczkach czy skrzynkach. Osoby planujące uprawę na balkonie, muszą jednak zakupić odpowiednie sadzonki truskawek. Idealne będą tutaj sadzonki doniczkowe. Sadzonki zielone pobrane prosto z matecznika nie są bowiem ukorzenione. Sadzonki doniczkowe są zaś ukorzenione. Dzięki temu szybciej rosną. Warto także zwrócić uwagę na to, że na balkonie zupełnie nie sprawdzą się odmiany polowe. Popularne sadzonki frigo są więc idealne do uprawy towarowej. Na balkon warto zaś wybierać odmiany, które owocują wielokrotnie. Dzięki temu, przez całe lato będziemy mieli świeże owoce. Balkonowa uprawa truskawek wymaga jednak poświęcenia odrobiny czasu na posadzenie sadzonek oraz ich pielęgnację. Sadzonki truskawek najlepiej sadzić na początku maja. W ten sposób unikniemy bowiem ewentualnego ryzyka przymrozków, które mogą zniszczyć rośliny. Wcześniejsze posadzenie truskawek, wymaga osłonięcia skrzynek agrowłókniną. W przypadku, gdy zdecydujemy się kupić sadzonki zielone prosto z palet, a nie zdoniczkowane, koniecznie należy je posadzić możliwie, jak najszybciej. Dzięki temu, ich korzonki nie uschną, a sadzonki truskawek szybko się ukorzenią. Warto zwrócić uwagę również na to, aby wybrać odpowiednio głębokie skrzynki. Balkonowe odmiany truskawek możemy posadzić także w donicach okrągłych. Jednak średnica takiej donicy powinna wynosić co najmniej 25 centymetrów.

Dno donicy lub skrzynki najlepiej wysypać cienką warstwą żwiru. Żwir możemy jednak zastąpić keramzytem. Dopiero na taką warstwę należy wsypać żyzną glebę. Najlepiej kupić specjalną ziemię w sklepie ogrodniczym przeznaczoną właśnie do uprawy truskawek.