laetari.pl

Piękno starej porcelany

porcelana

Wydawać by się mogło, że największa liczba wielbicieli antyków jest wśród starszych osób lub bardzo bogatych kolekcjonerów. Tymczasem zainteresowanie starymi meblami czy porcelaną można spotkać także wśród ludzi młodych, których fascynuje nie tylko unikatowe piękno staroci, ale często ich wysoka wartość , pozwalająca traktować je jako swoistą inwestycję.

porcelanaPorcelanowe antyki z minionych wieków, pochodzące od znanych na całym świecie producentów np. Rosenthal, w zależności od stanu zużycia i kompletności potrafią osiągać naprawdę wysokie ceny. Ze względu na jej kruchość, kilkusetletnie okazy są bardzo doceniane i poszukiwane przez kolekcjonerów. Piękno starych imbryczków, czajniczków, filiżanek i talerzyków sprawia, że najbardziej wartościowe egzemplarze można podziwiać wyłącznie w kolekcjach muzealnych. Porcelana to jednak nie tylko zastawa stołowa, lecz także przedmioty bez szczególnego przeznaczenia użytkowego. Przykładem tutaj mogą być porcelanowe figurki produkowane przez pierwszą europejską manufakturę porcelany Meissen, których kunszt sprawia, iż są małymi dziełami sztuki. Miśnieńska ręcznie malowana porcelana do tej pory jest docenianą marką, a jej produkty poszukiwane przez kolekcjonerów. Do niedawna poszukiwacze unikatowych egzemplarzy porcelany skazani byli niemal wyłącznie na mozolne przeglądanie katalogów z różnych krajów, wędrówki po sklepach typu Desa lub pchlich targach.

Podobnie jak każdą inną dziedzinę handlu, handel antykami ułatwił w XXI wieku Internet. Znaleźć w nim można nie tylko wersje online sklepów z antykami, które umożliwiają zapoznanie się z ich ofertą bez konieczności podróży do odległych miast. W handlu starą porcelaną pomagają oczywiście także aukcje internetowe, które łączą sprzedawców i kupujących z całego świata.