laetari.pl

Wesela na przestrzeni lat, a w tym fotografia

fotografia

Obecnie wesela nie zawsze przypominają tradycyjne przyjęcia, na których bawiliśmy się jako nastolatkowie. Dzisiaj młode pary zaskakują gości, a przyjęcie oraz ceremonia ślubna nie różnią się jedynie twarzami młodych. Jeśli zależy nam na przygotowaniu oryginalnej uroczystości, możemy śmiało sięgać po innowacyjne rozwiązania.

Warto jednak zastanowić się, które z nich uda się nam zrealizować. Jeśli miejscem naszych zaślubin jest Warszawa, nie musimy raczej martwić się o to, że ksiądz lub właściciel restauracji odmówią nam realizacji jakiegoś założenia. O wiele większy problem pojawia się w małych miejscowościach, gdzie wiele osób nie uznaje innej formy zawierania związku małżeńskiego niż ta, jaka znana jest w ich rodzinie od lat.
Powoduje to niestety liczne konflikty. Rozwiązania są dwa. Młodzi mogą ustąpić i zorganizować swój ślub według wskazówek rodziny, ale mogą też postawić na swoim i stracić kilku gości, którzy nie uznają faktu, że świat idzie do przodu. Niegdyś młoda para mieszkała osobno, a w dniu ślubu otrzymywała od rodziców błogosławieństwo związane z organizowaniem w czyimś domu spotkania. Dzisiaj niejednokrotnie odchodzi się od tego, rezygnując z nagrywania błogosławieństwa w domu i przenosząc je chociażby do kościoła lub czyniąc ten moment bardziej intymnym dla rodziców i dla młodej pary.
Większość młodych par mieszka też razem przed zawarciem związku małżeńskiego, dlatego nie rozdzielają się na dzień przed ślubem i nie organizują wyjścia z domu panny młodej oraz przybycia po nią pana młodego. Takie praktyki nie mają sensu wobec sytuacji, w jakiej znajdują się młodzi. Symboliczne znaczenie takich działań nie pokrywa się z rzeczywistością. Dzisiaj też zupełnie inaczej wygląda fotografia ślubna. Nie są to zdjęcia w wyprostowanej pozie, ale żywiołowe fotografie młodej pary i ich gości.

Przyjęcia weselne organizowane są w restauracjach. Odchodzi się od wynajmowania Sali i kucharza, ponieważ staje się to mało opłacalne i wymaga od rodziny brania wolnego dużo szybciej, niż w dniu wesela.