laetari.pl

Jak skutecznie leczyć atopowe zapalenie skóry?

kontaktowe zapalenie skóry

kontaktowe zapalenie skóryW leczeniu chorób skóry najważniejsza jest systematyczność oraz dokładne rozpoznanie wroga. Ileż to razy zdarzyło nam się, że sam dermatolog nie wiedział do końca z czym ma do czynienia i mimo, że atopowe zapalenie skóry nie jest wcale trudne do rozpoznania, to i tak trzeba mu się dokładnie przyjrzeć, żeby z całą pewnością stwierdzić, że to właśnie jest to.

Leczenie powinno mieć przede wszystkim charakter zewnętrzny, oczywiście w przypadku takich schorzeń stosuje się również terapię doustną, ale tutaj nie odegra ona zbyt dużej roli. To, co kładziemy na skórę ma decydujące znaczenie w tym, czy atopia będzie się poszerzać, czy na jakiś czas da nam spokój, a może ustąpi całkowicie. Z moich informacji wynika, że jest to choroba szczególnie trudna do wyleczenia, nawet, jeżeli pacjent bardzo się przykłada do stosowania wszystkich zaleceń, to i tak zdarza się, że leki wcale nie działają lub działają w stopniu umiarkowanym bądź znikomym.
Zacznijmy od tego, że kontaktowe zapalenie skóry wymaga ogromnej higieny, ale nie takiej przesadnej, nie tej w stylu: robię wszystko, żeby zmyć bakterie. Tu nie o to chodzi, liczy się fakt, że ze skórą postępujemy delikatnie i pozwalamy jej się samej regenerować. Normalną rzeczą jest, że w trakcie leczenia będą lepsze i gorsze momenty, tego nie da się uniknąć, ale też całkiem normalne jest to, że po jakimś czasie skóra uodporni się na leki i trzeba będzie je zmienić.

Atopia daje o sobie znać najbardziej w momentach stresu czy przemęczenia, wynika z tego prosty fakt, że aby dobrze ją leczyć, trzeba zapewnić sobie spokój i nie stresować się brakiem efektów. Ta choroba może bardzo uprzykrzyć życie, a ilość mazideł oraz środków do higieny może nas czasami doprowadzić do zawrotów głowy, niemniej jednak powinniśmy być dobrej myśli, bo podobno każdą chorobę da się wyleczyć, trzeba tylko wiedzieć jak.