laetari.pl

Wybór odpowiedniego parkietu – parkiet Hajnówka

parkiet

Przy doborze odpowiedniego rodzaju parkietu trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Najważniejszy jest jednak typ pomieszczenia, w którym chcemy położyć podłogę. Ma to decydujący wpływ na wybór odpowiedniego drewna i wzoru. W dużych i jasnych pomieszczeniach możemy zdecydować się na ciemne gatunki drewna, które dodadzą wnętrzu cieplejszego klimatu. Natomiast mały i ciasny pokój świetnie rozświetli podłoga z jasnego drewna. Podstawowym wzorem wykorzystywanym przy kładzeniu parkietu, jest cegiełka nieregularna. Jej układ pionowy optycznie wydłuży nasze wnętrze, analogicznie poziomy skróci je i poszerzy. Należy pamiętać, że z powodu różnorodnych warunków, panujących w danym pomieszczeniu, kolor drewna może ulec zmianie. O wiele parkietów powinniśmy dbać we właściwy sposób. Pielęgnacja ta, często jest bardzo czasochłonna.
Parkiety do łazienki
Istnieją odpowiednie gatunki drewna, które mogą być stosowane także w łazienkach. Zazwyczaj tak wyjątkowo odporne na wilgoć są drzewa egzotyczne. Do najczęściej wybieranych należą: Teak, Merbau, Lapacho. Z takich gatunków możemy wykonywać także tarasy. Wiadomo, że są one narażone na zmienne warunki atmosferyczne, więc materiał, z których są wytworzone, powinien być wytrzymały. Zdarza się, że z drewna egzotycznego wytworzone są także podesty wokół basenów i inne konstrukcje zewnętrzne.
Parkiety lakierowane
Na pewno bardzo alternatywnym rodzajem parkietów, są podłogi gotowe. Zwyczajowo jest to dwu lub trzywarstwowy parkiet Hajnówka, klejony z różnych gatunków drewna. Powierzchniowa warstwa wykonana jest zazwyczaj z najdroższych gatunków drewna, natomiast te niższe, głównie z taniego drzewa iglastego. Górna część pokrywana jest kilkoma warstwami lakieru utwardzalnego promieniami UV. Cyklinowanie takiego parkietu nie jest konieczne. Jest to korzystniejsze, gdyż pył powstający podczas cyklinowania niektórych gatunków drzew, może wywoływać alergie lub inne konsekwencje zdrowotne.

Parkiety egzotyczne
Parkiety wykonane z drzew egzotycznych posiadają wiele zalet. Przede wszystkim dostępne są one w oryginalnej i niepowtarzalnej kolorystyce. Możemy wybrać podłogę w odcieniu brązu, czerwieni, pomarańczy, żółci, a także zieleni, purpury, a nawet czerni. Pozwala to na ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wnętrza. Dodatkowo nietypowe rozmiary elementów, najczęściej w postaci deski, pozwalają wykreować powierzchnię bardziej przestronną i przejrzystą. Parkiety egzotyczne są także ciepłe, dobrze tłumią dźwięki i regulują wilgotność powietrza.

Parkiety tradycyjne
Tradycyjne podłogi klepkowe są najczęściej spotykanym rodzajem parkietów w naszym kraju. Są one uważane za najkorzystniejsze i najtrwalsze. Największą popularnością cieszą się jednak drewna dębowe i jesionowe. Są one bardzo twardymi, ciężkimi i odpornymi na ścieranie materiałami. Takie tradycyjne, drewniane parkiety pasują, zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Mogą być też jedynie, nie rzucającym się w oczy podkładem lub stanowić główną ozdobę pomieszczenia.