laetari.pl

Rowery miejskie, górskie, kolarki ? które wybrać?

rowery miejskie

Rower to nie dzieło sztuki, to narzędzie, które ma służyć określonemu celowi ? dojazdowi do pracy, rekreacji oraz dla sportu. Przed zakupem jednośladu warto jednak zastanowić się do czego będzie używany.

Nie ma sensu kupowania roweru górskiego do jazdy typowo miejskiej i podobnie w przypadku trudniejszego terenu nie mamy co polegać na rowerach miejskich. Przed zakupem zastanówmy się do czego będzie nam służył, jak często będziemy jeździć i czy będzie to jazda spokojna, rekreacyjna, czy marzy nam się start w wyścigach. Jeżeli nie wiemy jak nasz rower będzie użytkowany to można pokusić się o zakup uniwersalnego sprzętu: trekkingowy, ATB lub crossowy. Wszystkie z wymienionych powyżej, sprawdzą się zarówno na szosie jak i lżejszym terenie. Zaletą pierwszego z nich będzie lepsze wyposażenie standardowe (bagażnik, błotniki), pozostałe zaś będą lżejsze. Jeżeli chcemy lekki jednoślad, rowery miejskie nie wchodzą w grę, gdyż są najcięższe. Wydać powinniśmy dokładnie tyle pieniędzy ile wystarczy na rower nadający się dla naszych potrzeb. Nie ma co przepłacać, gdyż droższy rower nie zrobi z nas lepszych rowerzystów. Natomiast zbyt tani rower, zwłaszcza dla osoby jeżdżącej często, będzie nieustannym źródłem problemów. Szybko zużywające się części, niespodziewane awarie, czy wizyty w serwisie. Zbyt tani rower może okazać się droższy w użytkowaniu od tego, który kosztuje więcej w dniu zakupu.

Odpowiednio dobierając rower unikniemy dwóch rzecz: niezadowolenia z braku komfortu oraz wydatków w przyszłości. Dlatego lepiej od razu dokonać dobrego wyboru.