laetari.pl

Jak zabezpieczyć teren prac budowlanych – ogrodzenia tymczasowe

ogrodzenia tymczasowe

Warto postawić ogrodzenie działki także w czasie, gdy dopiero rozpoczynasz budowę. Niestety, wciąż nie brakuje rabusiów, którzy dorabiają sobie poprzez kradzieże. Z budowy potrafią ukraść wszystko – od drogich materiałów, które często leżą w żaden sposób niezabezpieczone, po większe elementy – nawet framugi drzwi.

Dlatego właśnie tak istotne są ogrodzenia, które okazjonalnym złodziejom uniemożliwiają wyniesienine większej ilości rzeczy. Sprawiają także wrażenie strzeżonego terenu, co dla większości typów spod ciemnej gwiazdy jest wystarczające, by nie wchodzili na teren posesji.
Wbrew pozorom w takie ogrodzenie wcale nie trzeba inwestować dużej kwoty. Czasami nawet nie trzeba inwestować niczego, oprócz czasu pracy robotników, którzy też mają czasem przerwę np. w oczekiwaniu na dowóz niektórych elementów. Ogrodzenia tymczasowe na okres budowy można bowiem postawić np. z drewnianych ścinek, pozostających z konstrukcji dachu, czy elementów palet.
Ogrodzenia systemowe z reguły są droższe, ale warto w to zainwestować, bo koszt postawienia płotu jest zdecydowanie niższy niż kradzieże, które też opóźniają prace na budowie i nawet kradzież za kilkaset złotych może spowodować straty, warte kilka tysięcy złotych, wynikające z umów z kolejnymi wykonawcami, które będzie trzeba aneksować lub przesuwać w terminie.

Takie przedsięwzięcie powinno więc charakteryzować się jak największą minimalizacją ryzyka. Potencjalnie duże straty można bowiem spowodować przez zupełnie niepotrzebne oszczędności.