laetari.pl

Druk cyfrowy ? krótka charakterystyka.

druk cyfrowy

Od momentu, kiedy Jan Gutenberg stworzył pierwszą na świecie metodę druku na skalę przemysłową minęło prawie sześćset lat. Od tamtego czasu druk przeszedł swoistą ewolucję. Początkowo powielanie tekstu było wykonywane za pomocą specjalnych maszyn drukarskich. Maszyny tego typu tworzyły tak zwane odbitki.

Obecnie drukowanie odbywa się poprzez komputerowy z użyciem tak zwanych urządzeń peryferyjnych, jak drukarki lub plotery. Nowoczesne maszyny przy użyciu druku cyfrowego, nie tworzą już odbitek, a wydruki. Główną zaletą tego typu druku jest ekspresowy proces drukowania. Faza przygotowawcza materiału do druku trwa bardzo krótko i może odbywać się w trakcie drukowania innych zleceń. Jakość druku cyfrowego jest znacznie wyższa od jakości innych wydruków. Druk cyfrowy w Warszawie charakteryzuje się również możliwością wykonywania go na różnych podłożach. Metoda drukowania cyfrowego wyklucza konieczności przygotowywania formy drukowej, co zdecydowanie obniża koszty powielania tekstu. Koszty obniżają się głównie w bardzo małych nakładach. Na oszczędności wpływa również brak druków próbnych. Pierwsza odbitka schodząca z maszyny jest odbitką nakładową. Cała archiwizacja w tym typie druku odbywa się prosto i dość szybko. Zapisany komputerowo materiał może być wielokrotnie używany i powielany. Najważniejszą zaletą druku cyfrowego jest łatwa obróbka komputerowa druku.

Zalicza się tutaj skalowanie, łatwe i pełne zarządzanie kolorem oraz możliwość stosowania wielu kolorów. Druk cyfrowy powoli wypiera tradycyjne sposoby drukowania.