laetari.pl

Zmieszkanie strat ogrzewania – wentylacja z odzyskiem

chłodzenie

Ostatnimi czasy wiele rozmawia się o wentylacji z odzyskiem ciepła, która zwana jest rekuperacją. Rekuperator, najłatwiej mówiąc, to urządzenie pozwalające zmniejszyć straty ciepła, które wynikają z wentylowania mieszkania. Zasada działania tego sprzętu polega na ogrzaniu rześkiego powietrza przychodzącego do mieszkania, ciepłem powietrza wywianego poza na zewnątrz.

W niniejszym poradniku znajdą Państwo kilka przykładów na to, z jakiego powodu instalacja tego przyrządu jest opłacalne. Wysokie koszty ogrzewania w szczególności powiązane są z niewłaściwą wentylacją mieszkania, która zwykle wynika z normalnego stanu rzeczy (dla przykładu przestarzałe okna puszczają więcej powietrza, niż nowe okna). Tradycyjna wentylacja natomiast wypuszcza powietrze, zamieniając je powietrzem nienagrzanym. Aby zmienić tę stratę, wyprodukowano właśnie gruntowy wymiennik ciepła. Jego montaż jest dość kosztowny, jednak inwestycja ta zwróci się niezwykle szybko w postaci zmniejszonych opłat za ogrzewanie. Wartym uwagi jest fakt, że zamontowanie wentylacji z odzyskiem jest wyraźnie łatwiejsze w świeżo wznoszonym mieszkaniu, aniżeli kilkudziesięcioletnim domu. Wynika to w głównej mierze z tego, iż konieczne jest podłączenie do niemal każdego pokoju przewodów, którymi przenoszone będzie powietrze nawiewne oraz wywiewne. Przewody używane przy rekuperacji mają dość obszerną średnicę, z tego powodu ciężko ukryć je we wszystkich kątach. Aby nie psuły wnętrza domu, trzeba je osłonić, a to zaś związane jest z obowiązkiem przeprowadzania problemowych prac budowlanych. Jeżeli jednakże postawiliśmy na użycie wentylacji z odzyskiem, mamy możliwość instalację połączyć z generalnym remontem domu. Po zainstalowaniu systemu rekuperacji możemy przypuszczać, że opłaty ogrzewania będą niższe o 20-30%, co jest niesamowicie wysokim wynikiem.

Bez względu, na które rozwiązanie postawimy, należy brać pod uwagę obowiązek poniesienia dość wysokich wydatków, które jednakże zwrócą się w krótkim odstępie czasu.