laetari.pl

Jakie zakupić okna dachowe do domu rodzinnego?

okna dachowe

Budując dom dużą uwagę poświęcamy temu, by był on dopasowany do naszych potrzeb i stylu życia. Każdy element budowy powinien być kupowany z myślą o tym, czy w naszej rodzinie on się sprawdzi. Tak powinno być też podczas zakupu okien dachowych.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów, a każdy z nich ma inne zalety. W przypadku tradycyjnej Polskiej rodziny zakup będzie stosunkowo prosty. Najlepiej wybrać takie okna dachowe, które dostarczają sporo światła i będą wygodne w użytkowaniu (mają odpowiednie zabezpieczenia przed dziećmi, łatwo się otwierają). Powinny również posiadać nawiewniki okienne czy mikrowentylację. Dzięki temu otrzymamy dobrze przewietrzone pomieszczenie w stosunkowo krótkim czasie. Warto również zwrócić uwagę na sposób otwierania. Producencie proponują okna dachowe otwierane w górnej krawędzi, w połowie wysokości lub w 3/4 wysokości i górnej krawędzi. Te pierwsze nazywane są oknami uchylnymi, drugie – obrotowymi, trzecie to tzw. włazy dachowe. Okna obrotowe mają tą przewagę nad innymi, że można je bardzo łatwo umyć (bez wychylania się na dach). Okna uchylno-obrotowe są bardzo łatwe w otwieraniu, ponieważ mają zamontowane siłowniki lub sprężyny.

Włazy dachowe umożliwiają bardzo łatwe wejście na dach. Też mają zamontowane siłowniki, ale w tym wypadku w takim celu, by nie dopuścić do przypadkowego zatrzaśnięcia się. Okna wysokoosiowe stworzone są dla miejsc, w których będziemy chcieli wyglądać przez okno w pozycji wyprostowanej. Sposób ich otwierania ułatwia tą czynność.